TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ20HB
D38999/24WJ20HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ20HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ20HB.pdf
Availability of D38999/24WJ20HB
QUANTITY
D38999/24WJ20HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ20HB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ20HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ20HB
Related LinksD38999/, D38999/24WJ20HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ20HB Details Description
Related parts for D38999/24WJ20HB
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC PCI-PCI BRIDGE ASYNC 304-PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 7-5NS 80QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
OSC XO 13.1072MHZ CMOS SMD datasheet.pdf