TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ24JN
D38999/24WJ24JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ24JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ24JN.pdf
Availability of D38999/24WJ24JN
QUANTITY
D38999/24WJ24JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ24JN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ24JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ24JN
Related LinksD38999/, D38999/24WJ24JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ24JN Details Description
Related parts for D38999/24WJ24JN
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
POT 470 OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
STK MJ 2X1 SHLD JACK W/LED datasheet.pdf
FUSE 500A 1000V 2TN/110 AR UR datasheet.pdf