TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ24SE-LC
D38999/24WJ24SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ24SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ24SE-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ24SE-LC
QUANTITY
D38999/24WJ24SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ24SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ24SE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (12), 16 (12)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ24SE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ24SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ24SE-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ24SE-LC
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 1200V 90A datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
2.4GHZ WIRELESS MODULE SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 20MM datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf