Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ35PN
D38999/24WJ35PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ35PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ35PN.pdf
Availability of D38999/24WJ35PN
QUANTITY
D38999/24WJ35PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ35PN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ35PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ35PN
Related LinksD38999/, D38999/24WJ35PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ35PN Details Description
Related parts for D38999/24WJ35PN
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RAPIDNET FIBER ADAPT 12 DUP MM L datasheet.pdf
LC2MOS 12-Bit, 3.3 V Sampling ADC IC datasheet.pdf