Souriau Connection Technology D38999/24WJ35SCL
D38999/24WJ35SCL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ35SCL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ35SCL.pdf
Availability of D38999/24WJ35SCL
QUANTITY
D38999/24WJ35SCL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ35SCL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ35SCL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ35SCL
Related LinksD38999/2, D38999/24WJ35SCL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WJ35SCL Details Description
Related parts for D38999/24WJ35SCL
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 50V 10% 1507 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM OR datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf