Souriau Connection Technology D38999/24WJ37SNL
D38999/24WJ37SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ37SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ37SNL.pdf
Availability of D38999/24WJ37SNL
QUANTITY
D38999/24WJ37SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ37SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ37SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert25-37
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ37SNL
Related LinksD38999/2, D38999/24WJ37SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/24WJ37SNL Details Description
Related parts for D38999/24WJ37SNL
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 430K OHM 0404 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 7.24MM datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101KPA GAUGE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf