Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ43AA
D38999/24WJ43AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ43AA.pdf
Availability of D38999/24WJ43AA
QUANTITY
D38999/24WJ43AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43AA
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43AA
Related LinksD38999/, D38999/24WJ43AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ43AA Details Description
Related parts for D38999/24WJ43AA
CAP CER 0.022UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1W DO41G datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 16DFN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1A 370 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 690K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAC -8P-M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 105MA 33 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 8P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf