TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ43HE
D38999/24WJ43HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ43HE.pdf
Availability of D38999/24WJ43HE
QUANTITY
D38999/24WJ43HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43HE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43HE
Related LinksD38999/, D38999/24WJ43HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ43HE Details Description
Related parts for D38999/24WJ43HE
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS LOW 50PPM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 BELL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
POLYURETHANE TUBING 4MM datasheet.pdf
TV 37C 37#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf