TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ43SA-LC
D38999/24WJ43SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ43SA-LC.pdf
Availability of D38999/24WJ43SA-LC
QUANTITY
D38999/24WJ43SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43SA-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24WJ43SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ43SA-LC Details Description
Related parts for D38999/24WJ43SA-LC
VARISTOR 135V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 40MHZ LP 64-LQFP datasheet.pdf
IC FIFO 16384X72 6-7NS 324-BGA datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 15W datasheet.pdf