TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ43SB
D38999/24WJ43SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ43SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24WJ43SB.pdf
Availability of D38999/24WJ43SB
QUANTITY
D38999/24WJ43SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ43SB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ43SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ43SB
Related LinksD38999/, D38999/24WJ43SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ43SB Details Description
Related parts for D38999/24WJ43SB
IC OPAMP GP 325MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 35MA 5TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
TOOL HAND .156 PACKAGE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 8A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICRO 31C P 24" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf