Vishay/Dale RWR89S8660FRRSL
RWR89S8660FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S8660FRRSL
Brief Description
RES 866 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S8660FRRSL.pdf
Availability of RWR89S8660FRRSL
QUANTITY
RWR89S8660FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S8660FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S8660FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S8660FRRSL
Related LinksRWR89S8, RWR89S8660FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S8660FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S8660FRRSL
CAP CER 680PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3A SOT-23-6 datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/8 58U UHFM datasheet.pdf
RES 13.05K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TD BOX FOR US STANDARD ELECT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf