Nichicon UVR2W470MHA
UVR2W470MHA picture photo
Mfg. Part Number
UVR2W470MHA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVR2W470MHA.pdf
Availability of UVR2W470MHA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UVR2W470MHA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVR2W470MHA
Internal Part NumberEIS-UVR2W470MHA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
SeriesVR
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVR2W470MHA
Related LinksUVR2W, UVR2W470MHA Datasheet, Nichicon Distributor
UVR2W470MHA Details Description
Related parts for UVR2W470MHA
CONN HEADER 14POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER PROG DIV-BY-N 24-DIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
OSC MEMS 27.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
100UF 35V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf