TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WJ61HE
D38999/24WJ61HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ61HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ61HE.pdf
Availability of D38999/24WJ61HE
QUANTITY
D38999/24WJ61HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ61HE
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ61HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ61HE
Related LinksD38999/, D38999/24WJ61HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WJ61HE Details Description
Related parts for D38999/24WJ61HE
IC REG LDO 3V/ADJ 0.1A 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 24VDC 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 2000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 65POS .050 THRUHL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf