Amphenol Aerospace Operations D38999/26FA98SN
D38999/26FA98SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FA98SN
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FA98SN.pdf
Availability of D38999/26FA98SN
QUANTITY
D38999/26FA98SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FA98SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FA98SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MILA
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FA98SN
Related LinksD38999/, D38999/26FA98SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FA98SN Details Description
Related parts for D38999/26FA98SN
IDC CABLE - MKR34A/MC34G/MKR34A datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 26POS .100 30AU datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
IC CTLR DC/DC DDR DUAL 38-TSSOP datasheet.pdf
RES 365K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
25 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf