TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FB35JE
D38999/26FB35JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FB35JE
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FB35JE.pdf
Availability of D38999/26FB35JE
QUANTITY
D38999/26FB35JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FB35JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FB35JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FB35JE
Related LinksD38999/, D38999/26FB35JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FB35JE Details Description
Related parts for D38999/26FB35JE
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
IDC CABLE-AKR44G/ AE50G / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 0.24 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AA datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 39POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf