Vishay/Dale RN55E1002FB14
RN55E1002FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1002FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1002FB14.pdf
Availability of RN55E1002FB14
QUANTITY
RN55E1002FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1002FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1002FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1002FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1002FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1002FB14 Details Description
Related parts for RN55E1002FB14
RES 220 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 2B 5V datasheet.pdf
TOOL HAND HANDLE&HEAD FOR SUB D datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC UART FIFO 32B DUAL 32QFN datasheet.pdf
CONDUCT MARK COLLAR PRINT HORIZ datasheet.pdf
IC INTERRUPTER GRND FAULT 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf