Amphenol Aerospace Operations D38999/26FB98SA
D38999/26FB98SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FB98SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FB98SA.pdf
Availability of D38999/26FB98SA
QUANTITY
D38999/26FB98SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FB98SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FB98SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FB98SA
Related LinksD38999/, D38999/26FB98SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FB98SA Details Description
Related parts for D38999/26FB98SA
DIODE SCHOTTKY 4V 30MA SOT-23 datasheet.pdf
IC POT DGTL VR 4CHAN 32-LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A 30GOLD datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 76.2MMX5.5M datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 34 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf