TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FB98SE
D38999/26FB98SE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FB98SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FB98SE.pdf
Availability of D38999/26FB98SE
QUANTITY
D38999/26FB98SE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FB98SE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FB98SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MILB
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FB98SE
Related LinksD38999/, D38999/26FB98SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FB98SE Details Description
Related parts for D38999/26FB98SE
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 8PDFN datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
GK,NICU,NRSG,PU,V0,TRI datasheet.pdf
CBL 10M MINI 4 PIN F TO 4 PIN M datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf