TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FC35HE
D38999/26FC35HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FC35HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FC35HE.pdf
Availability of D38999/26FC35HE
QUANTITY
D38999/26FC35HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FC35HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FC35HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MILC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FC35HE
Related LinksD38999/, D38999/26FC35HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FC35HE Details Description
Related parts for D38999/26FC35HE
TRANS NPN DARL 400V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 180000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK EXTRUSION 27MM datasheet.pdf