TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FC98AA
D38999/26FC98AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FC98AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FC98AA.pdf
Availability of D38999/26FC98AA
QUANTITY
D38999/26FC98AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FC98AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FC98AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FC98AA
Related LinksD38999/, D38999/26FC98AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FC98AA Details Description
Related parts for D38999/26FC98AA
VARISTOR 610V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
SPEED CLAMPS BLACK 1.10 X .16" datasheet.pdf
INTERFACE CBL DSUB MALE W/SCREW datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 12MM datasheet.pdf
25MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.6A 87 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 25 COL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf