Stackpole Electronics Inc. RMCF2010FT274R
RMCF2010FT274R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010FT274R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 274 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010FT274R.pdf
Availability of RMCF2010FT274R
QUANTITY
RMCF2010FT274R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010FT274R
Internal Part NumberEIS-RMCF2010FT274R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010FT274R
Related LinksRMCF201, RMCF2010FT274R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010FT274R Details Description
Related parts for RMCF2010FT274R
CAP CER 150PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
TRANS 4NPN 40V 1.2A 16SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 200-400VAC 35A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 432 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7V 10W datasheet.pdf