TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FC98AA
D38999/26FC98AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FC98AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FC98AA.pdf
Availability of D38999/26FC98AA
QUANTITY
D38999/26FC98AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FC98AA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FC98AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MILC
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FC98AA
Related LinksD38999/, D38999/26FC98AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FC98AA Details Description
Related parts for D38999/26FC98AA
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
TOOL DIE SET W/OUT HAND CRIMPER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M12 5V datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG SINK/SOURCE DDR 10SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 26POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf