TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD15AD
D38999/26FD15AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FD15AD.pdf
Availability of D38999/26FD15AD
QUANTITY
D38999/26FD15AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15AD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15AD
Related LinksD38999/, D38999/26FD15AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD15AD Details Description
Related parts for D38999/26FD15AD
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .030-.033 30AU datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 4.2W MONO 9SIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR H-S 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0 UPD780828 ASSP3 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf