Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD15PA
D38999/26FD15PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD15PA.pdf
Availability of D38999/26FD15PA
QUANTITY
D38999/26FD15PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15PA
Related LinksD38999/, D38999/26FD15PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD15PA Details Description
Related parts for D38999/26FD15PA
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONN RING 6AWG STUD #10 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
35 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 1W datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220FL datasheet.pdf