Vishay/Dale RNC60H18R7BMRSL
RNC60H18R7BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H18R7BMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.7 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H18R7BMRSL.pdf
Availability of RNC60H18R7BMRSL
QUANTITY
RNC60H18R7BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H18R7BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H18R7BMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H18R7BMRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H18R7BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H18R7BMRSL Details Description
Related parts for RNC60H18R7BMRSL
AC/DC CONVERTER 12V 110W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
MICRO Q F STR 36" MULTI datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
OSCILLATOR VCTCXO 38.4MHZ - SMD datasheet.pdf