TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD15PD-LC
D38999/26FD15PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FD15PD-LC.pdf
Availability of D38999/26FD15PD-LC
QUANTITY
D38999/26FD15PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15PD-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FD15PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD15PD-LC Details Description
Related parts for D38999/26FD15PD-LC
RES SMD 18K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IND DELAY LINE 450PS 1 OHM TH datasheet.pdf
RES 196K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 3V 10BASE-T/AUI TXCVR 44-PLCC datasheet.pdf
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CABLE SERVO DRIVE 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERMITE datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf