Cree Inc. C503B-BCN-CW0Y0451-030
C503B-BCN-CW0Y0451-030 picture photo
Mfg. Part Number
C503B-BCN-CW0Y0451-030
Brief Description
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
C503B-BCN-CW0Y0451-030.pdf
Availability of C503B-BCN-CW0Y0451-030
QUANTITY
C503B-BCN-CW0Y0451-030 Order Process
Ship out your order
Specifications of C503B-BCN-CW0Y0451-030
Internal Part NumberEIS-C503B-BCN-CW0Y0451-030
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating5600mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant470nm
Size / Dimension-
Height (Max)8.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C503B-BCN-CW0Y0451-030
Related LinksC503B-BCN-C, C503B-BCN-CW0Y0451-030 Datasheet, Cree Inc. Distributor
C503B-BCN-CW0Y0451-030 Details Description
Related parts for C503B-BCN-CW0Y0451-030
FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA DO35 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC VCXO 108.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI GAUG 5V SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN CIC TOP 21POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf