Vishay/Dale RCL122556R0FKEG
RCL122556R0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122556R0FKEG
Brief Description
RES SMD 56 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122556R0FKEG.pdf
Availability of RCL122556R0FKEG
QUANTITY
RCL122556R0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122556R0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122556R0FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122556R0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122556R0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122556R0FKEG Details Description
Related parts for RCL122556R0FKEG
IC REG LDO 2.5V 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16DIP datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 120W NI-780S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf