Souriau Connection Technology D38999/26FD15PNL
D38999/26FD15PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FD15PNL.pdf
Availability of D38999/26FD15PNL
QUANTITY
D38999/26FD15PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FD15PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FD15PNL Details Description
Related parts for D38999/26FD15PNL
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PWM 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 55POS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MIXER 40.5-43.5GHZ UP CONV datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 14" 6S FIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf