Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD15S
D38999/26FD15S picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FD15S.pdf
Availability of D38999/26FD15S
QUANTITY
D38999/26FD15S Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15S
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15S
Related LinksD38999/, D38999/26FD15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD15S Details Description
Related parts for D38999/26FD15S
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 11 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 37.9 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf