TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD15SC-LC
D38999/26FD15SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FD15SC-LC.pdf
Availability of D38999/26FD15SC-LC
QUANTITY
D38999/26FD15SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15SC-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FD15SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD15SC-LC Details Description
Related parts for D38999/26FD15SC-LC
IC REG LDO 5V 1A 8DFN datasheet.pdf