TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD15SD
D38999/26FD15SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD15SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FD15SD.pdf
Availability of D38999/26FD15SD
QUANTITY
D38999/26FD15SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD15SD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD15SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD15SD
Related LinksD38999/, D38999/26FD15SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD15SD Details Description
Related parts for D38999/26FD15SD
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 30A PCB datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16-LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SGE1510-3-0310L-0150MQD-0150FQ datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 1000VDC 5AG datasheet.pdf