Amphenol Aerospace Operations D38999/26FD18SN
D38999/26FD18SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD18SN
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FD18SN.pdf
Availability of D38999/26FD18SN
QUANTITY
D38999/26FD18SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD18SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD18SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD18SN
Related LinksD38999/, D38999/26FD18SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FD18SN Details Description
Related parts for D38999/26FD18SN
BOARD CONTROL STEPPER MOTOR datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS INLINE PINS datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 3000 Gates, 50MHz, 100-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf