TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD19HE
D38999/26FD19HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD19HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FD19HE.pdf
Availability of D38999/26FD19HE
QUANTITY
D38999/26FD19HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD19HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD19HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD19HE
Related LinksD38999/, D38999/26FD19HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD19HE Details Description
Related parts for D38999/26FD19HE
HEX STANDOFF M3 BRASS 12MM datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 950MA 397 MOHM datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 8-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GP ULT FAST 200V 2A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 559POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 12W datasheet.pdf