TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD19PB-LC
D38999/26FD19PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD19PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FD19PB-LC.pdf
Availability of D38999/26FD19PB-LC
QUANTITY
D38999/26FD19PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD19PB-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD19PB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD19PB-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FD19PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD19PB-LC Details Description
Related parts for D38999/26FD19PB-LC
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1MHZ 12DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS 3.96MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS WIREMOUNT .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf