Souriau Connection Technology D38999/26FD19PNL
D38999/26FD19PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD19PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FD19PNL.pdf
Availability of D38999/26FD19PNL
QUANTITY
D38999/26FD19PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD19PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD19PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD19PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FD19PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FD19PNL Details Description
Related parts for D38999/26FD19PNL
Crystal 11.0592MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
LABEL LSR POLYFN BLU 7.88 X .50" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 2.38 INCH datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 202MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf