TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FE26JD
D38999/26FE26JD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FE26JD.pdf
Availability of D38999/26FE26JD
QUANTITY
D38999/26FE26JD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26JD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26JD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26JD
Related LinksD38999/, D38999/26FE26JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FE26JD Details Description
Related parts for D38999/26FE26JD
SWITCH REED SPST .5A 27-38 A/T datasheet.pdf
IC RFID UID 64BIT TYPE B KEY FOB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf