TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FE26PE-LC
D38999/26FE26PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FE26PE-LC.pdf
Availability of D38999/26FE26PE-LC
QUANTITY
D38999/26FE26PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FE26PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FE26PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26FE26PE-LC
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5DVR/3REC 24SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.565" 3MM 2LD datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 23POS SINGLE datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf