Souriau Connection Technology D38999/26FE26PNL
D38999/26FE26PNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FE26PNL.pdf
Availability of D38999/26FE26PNL
QUANTITY
D38999/26FE26PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26PNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26PNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26PNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FE26PNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FE26PNL Details Description
Related parts for D38999/26FE26PNL
DIODE ZENER 15V 300MW SOD323 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADC08B200 TQFP datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPST 24DIP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming Lighting 32-SOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 15 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CRYSTAL 4.9152 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf