Amphenol Aerospace Operations D38999/26FE26PNLC
D38999/26FE26PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26FE26PNLC.pdf
Availability of D38999/26FE26PNLC
QUANTITY
D38999/26FE26PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26FE26PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FE26PNLC Details Description
Related parts for D38999/26FE26PNLC
IC FPGA 94 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
FIXED IND 650UH 600MA 690 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 27POS GOLD SMD datasheet.pdf
LCD GRAPH MOD 128X64 WHT TRANSFL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 28VQFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 8.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf