AVX Corporation TAP475M035CRW
TAP475M035CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP475M035CRW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP475M035CRW.pdf
Availability of TAP475M035CRW
QUANTITY
TAP475M035CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475M035CRW
Internal Part NumberEIS-TAP475M035CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475M035CRW
Related LinksTAP475, TAP475M035CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475M035CRW Details Description
Related parts for TAP475M035CRW
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
SENSOR HALLOGIC HALL EFF BIPOLAR datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
18P MTA156 CONN ASSY 22AWG LF datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 39POS datasheet.pdf