Souriau Connection Technology D38999/26FE26SAL
D38999/26FE26SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26SAL.pdf
Availability of D38999/26FE26SAL
QUANTITY
D38999/26FE26SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26SAL
Related LinksD38999/2, D38999/26FE26SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FE26SAL Details Description
Related parts for D38999/26FE26SAL
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
UNIPOLAR STEPPER MOTOR 12VDC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG16 datasheet.pdf
BOARD DAUGHTER 40V STL140N4LLF5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
IC LOW SIDE DRIVER datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf