Amphenol Aerospace Operations D38999/26FE26SBLC
D38999/26FE26SBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26SBLC.pdf
Availability of D38999/26FE26SBLC
QUANTITY
D38999/26FE26SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26SBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26SBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26SBLC
Related LinksD38999/2, D38999/26FE26SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FE26SBLC Details Description
Related parts for D38999/26FE26SBLC
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1611 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 240MA 3.12 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf