Amphenol Aerospace Operations D38999/26FE26SBLC
D38999/26FE26SBLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26SBLC.pdf
Availability of D38999/26FE26SBLC
QUANTITY
D38999/26FE26SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26SBLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26SBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26SBLC
Related LinksD38999/2, D38999/26FE26SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FE26SBLC Details Description
Related parts for D38999/26FE26SBLC
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
MODULE MALE 3POS SCREW datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-0430L-3000C datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 15POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf