Vishay/Dale RNC50J5300BSB14
RNC50J5300BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J5300BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 530 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J5300BSB14.pdf
Availability of RNC50J5300BSB14
QUANTITY
RNC50J5300BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J5300BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J5300BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J5300BSB14
Related LinksRNC50J5, RNC50J5300BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J5300BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J5300BSB14
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 200W TO247AC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf