Souriau Connection Technology D38999/26FE26SD
D38999/26FE26SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26SD.pdf
Availability of D38999/26FE26SD
QUANTITY
D38999/26FE26SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26SD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26SD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26SD
Related LinksD38999/, D38999/26FE26SD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FE26SD Details Description
Related parts for D38999/26FE26SD
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 304 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTORS MODULAR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED SQ FLANGE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3.2A TO263AC datasheet.pdf