| Internal Part Number | EIS-ADSP-21161NKCA-100 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS non-compliant | |
| Series | SHARC® | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Floating Point | |
| Interface | Host Interface, Link Port, Serial Port | |
| Clock Rate | 100MHz | |
| Non-Volatile Memory | External | |
| On-Chip RAM | 128kB | |
| Voltage - I/O | 3.30V | |
| Voltage - Core | 1.80V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C | |