Vishay/BCcomponents SFR25H0002001JR500
SFR25H0002001JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002001JR500
Brief Description
RES 2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002001JR500.pdf
Availability of SFR25H0002001JR500
QUANTITY
SFR25H0002001JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002001JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002001JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002001JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002001JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002001JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002001JR500
BIT PHILLIPS SZ2 0.98" datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 23POS datasheet.pdf
IC FPGA 139 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 20% 2000VDC datasheet.pdf