Souriau Connection Technology D38999/26FE26SNL
D38999/26FE26SNL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26SNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26SNL.pdf
Availability of D38999/26FE26SNL
QUANTITY
D38999/26FE26SNL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26SNL
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26SNL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26SNL
Related LinksD38999/2, D38999/26FE26SNL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26FE26SNL Details Description
Related parts for D38999/26FE26SNL
IC REG LDO 1.9V 0.4A 8SON datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0508 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CABLE WATERFALL BASE DOUBLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf