TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FF11HA
D38999/26FF11HA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FF11HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26FF11HA.pdf
Availability of D38999/26FF11HA
QUANTITY
D38999/26FF11HA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FF11HA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FF11HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FF11HA
Related LinksD38999/, D38999/26FF11HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FF11HA Details Description
Related parts for D38999/26FF11HA
INLET C16 3.5 SLD 2.0MM PNL SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 870MA 220 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 40VC DO218AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484MBGA datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 408MA 1.2 OHM datasheet.pdf